equalizer.gif (240Ã?320)
      
 DUYURU ,    ANDROID UYGULAMAMIZ YAYINA GİRMİŞTİR. İNDİRMEK İÇİN BURAYA VEYA SAĞ ORTADAKİ 'Android Tel. İle Dinle' BÜTONUNA TIKLA, YÜKLE/KUR, DİNLEMEYE BAŞLA ...    |           DUYURU- ,   DİNLEMEK VEYA DİNLETTİRMEK İSTEDİĞİNİZ ŞARKILARI 'MESAJ YAZ' BÖLÜMÜNDEN YAZIN BİZE...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

AVRUPA’DA 700 BİN GURBETÇİ SAHTE EMEKLİLİK KURBANI…

 

Avrupa'da 700 bin gurbetçi sahte emeklilik kurbanı Avrupa’da gurbetçilere son vurgun. Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) akıl almaz boyutlarda zarara uğratan emeklilik vurgunu Avrupa'da patlak verdi.

Avrupada 700 bin gurbetçi sahte emeklilik kurbanı

Avrupa’da gurbetçilere son vurgun. Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) akıl almaz boyutlarda zarara uğratan emeklilik vurgunu Avrupada patlak verdi.

Sözcü gazetesinden Ali Gülenin haberine göre, Almanya’da sahte emeklilik şirketleri tarafından emekli yapılan binlerce gurbetçinin emeklilikleri iptal edilmeye başlandı.

25 milyar dolar zarara uğrayan SGK, 10 yıl geriye dönük tüm maaşları geri istiyor. Gurbetçi Türkleri, “Sizi 3 bin 600 günden, daha az prim ödeyip daha yüksek maaş alarak emekli edeceğiz” diyerek kurulan sahte emeklilik şirketleri, yaklaşık 700 bin kişiden en az 1500, en fazla 3000 avro topladı.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinden binlerce kişi, Türkiyeye tatile gittiğinde bu şirketlerle tanıştırıldı. Vatandaş, bir yasal ticari faaliyeti olmayan şirketlerde, 1 gün ile 15 gün, bazen de bir ay kadar sigortalı gösterildi.

Paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterdiler

1.5 milyar avroyu kurdukları şirketler veya şahıslarına havale ettiren sözde ‘emeklilik danışmanları, insanları Türkiyede kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek, SSK numaraları verdirdi. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSKdan 4a sigortalısı olarak, emekli edildi. Paravan şirketler o kadar çoğaldı ki, Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti.

SGK: Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz

Ve bu şirketleri takibe aldı. Kişi başı ortalama 120.000 TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden birçoğuna şimdi kurumdan, “Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz” yazısı gönderildi. 25 milyar dolar zarara uğrayan ve emekliliği iptal eden SGK, 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini de geri istiyor.

Mağdur sayısının 500 bine ulaşması bekleniyor

Türkiyede yasal anlamda ticari bir faaliyeti olmayan şirketlerde, fiili ve gerçek çalışması olmayan kişilerden aralarında Türkiyede yaşayanların da bulunduğu 350 bin kişinin emekliliği iptal oldu. Bunların yaklaşık 30 bini Avrupadaki Türkler ve bu sayının hızla 500 bine ulaşması bekleniyor.

Mağdurlara 7 gün itiraz hakkı tanındı

Emekliliği iptal edilen gurbetçilerden, ayrıca yasal faiz talep ediliyor ve haklarında dava da açılacak. Kişilere 7 gün itiraz hakkı tanındı. İtiraz edilmezse karar kesinleşecek. İtiraz edenlerin ise İş Mahkemesinde dava açma dışında bir şansı yok. Dolandırılan gurbetçiler ne yapacağını şaşırdı. Emekliliği iptal edilenler, “Biz yasal bir işlem yaptığımızı düşünürken, hem SGK hem biz vurgun yemişiz. Neye yanacağımızı şaşırdık. Bu paraları nasıl geri öderiz, perişan olduk” dediler.

Okuma yazma bilmeyen yaşlı kadın isyanlarda

Paravan şirketlerin mağdurlarından Heilbronnlu okuma yazma bilmeyen Pupuş Doğan (76), yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben emeklilik şirketinin kurbanı oldum. Benden 2500 avro aldılar. Parayı şirketin değil, bir şahsın adına ödettiler. 6 yıl önceki emekliliğim iptal oldu. 39.000 TL yatırmıştım. Şimdi SGK benden yaklaşık 130 bin TL istiyor. Kaçıp gitmişler. Şimdi ben bu parayı nasıl öderim.”

Kaynak: Sonhaber.eu

 
Tarih       : 13 Ocak 2020
 
 

                                     Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2016 - 2020 ®                                 DJ Paneli Girişi

 rt.png (35×20)