equalizer.gif (240Ã?320)
      
 DUYURU ,    ANDROID UYGULAMAMIZ YAYINA GİRMİŞTİR. İNDİRMEK İÇİN BURAYA VEYA SAĞ ORTADAKİ 'Android Tel. İle Dinle' BÜTONUNA TIKLA, YÜKLE/KUR, DİNLEMEYE BAŞLA ...    |           DUYURU- ,   DİNLEMEK VEYA DİNLETTİRMEK İSTEDİĞİNİZ ŞARKILARI 'MESAJ YAZ' BÖLÜMÜNDEN YAZIN BİZE...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

HOLLANDA’DA TÜRKLERE YENİDEN DİL VE UYUM SINAVI

 

Hollanda’ya yeni gelecek olan Türkler, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren dil ve uyum sınavına zorunlu tutulacak.

Hollanda’ya yeni gelecek olan Türkler, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren dil ve uyum sınavına zorunlu tutulacak.

1 Ocak 2021den itibaren yürürlüğe gürecek olan dil ve uyum sınavı daha önce Hollanda’ya gelen Türk vatandaşları için geçerli olmayacak.

Avrupa Birliği (AB) dışından Hollandada yaşamak isteyen herkes 2007 yılından bu yana dil ve uyum sınavına girmek zorunda. Ancak, Ankara Antlaşmasının 9uncu maddesi (eşitlik ilkesi) ve Ortaklık Konsey Kararı 1/80, 13üncü maddesine göre, Türkler için dil ve uyum sınavını zorunlu hale getirilmesini yasaklamaktadır. Hollandanın aile birleşimindeki en büyük engel olan yurtdışı dil ve uyum sınavı 2011 tarihinden itibaren Türk vatandaşları için kaldırılmıştı.

Hollanda Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Wouter Koolmees Ankara antlaşmasına rağmen Türkler için dil ve uyum sınavı tekrar zorunlu olacağını, Hollanda’ya yeni gelen Türklere kalıcı oturma izni ancak uyum sınavını geçmeleri halinde verileceği söyledi.

Bakan Koolmees, son yıllarda Hollandaya sığınma talebinde bulunan Türklerin sayısında artış gözüktüğünü, yeni gelenler bir an önce Hollandaca konuşabilmeli ve iş bulup çalışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

2011 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına dil ve uyum sınavı kaldırılmıştı

AB ülkeleri arasında ilk olarak Hollanda, 15 Mart 2006 tarihinde, yurtdışından Hollandaya gelmek isteyen yabancılar için dil ve uyum sınavını getirmişti.

Ankara Antlaşmasının 9uncu maddesi (eşitlik ilkesi) ve Ortaklık Konsey Kararı 1/80, 13üncü maddesine göre, Türkler için dil ve uyum sınavını zorunlu hale getirilmesini yasaklamaktadır.

Hollandada dil ve uyum sınavı 2011 tarihinden itibaren Türk vatandaşları için kaldırılmıştı.
Koalisyon ortakları Demokratlar 66 (D66) ile Hıristiyan Demokrat (CDA) Partisi 2019 yılında sürekli baskı yaparak Türkler için yeniden dil ve uyum sınavını zorunlu hale getirmek istemeleri hükümeti harekete geçirdi.

Kaynak: Sonhaber.eu

 
Tarih       : 05 Şubat 2020
 
 

                                     Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2016 - 2020 ®                                 DJ Paneli Girişi

 rt.png (35×20)